TechLife devBlog

Go host yourself!

Self-hosted, Linux 31st Oct 2018

Powoli mija fala zachwytu nad usługami typu "za darmo" a użytkownicy coraz częściej zaczynają się zastanawia skąd bierze się to za darmo i jaki model biznesowy za tym stoi. Najczęściej odkrywają wtedy smutną prawdę o handlowaniu naszymi danymi, często wrażliwymi, manipulacjach tym jakie treści powinniśmy obejrzeć czy brutalnej cenzurze, której jesteśmy poddawani w zamian za "za darmo". Każdy nie raz już pewnie spotkał się z opinią, że najwyższy czas opuścić Gmaila czy Facebooka, tylko co później? Jak żyć? Przenieść się z jednej darmowej usługi do drugiej, która niedługo zacznie robić to samo co poprzednia?

Spójrzmy prawdzie w oczy, jeżeli chcemy być kowalami własnego losu, samemu decydować co jest moralne a co nie i mieć kontrolę nad własnymi danymi to musimy się pogodzić z tym, że będzie to kosztowało. Pytanie jak wiele i czy nie dało by się jeszcze taniej? Najlepiej nie wymyślać koła na nowo tylko przyjrzeć się jak to działa w przyrodzie. Jeżeli nie stać nas na przyczepę kempingową a właśnie tak chcemy spędzić ze znajomymi wakacje to zawsze można się złożyć. Koszty drastycznie spadną i wszyscy na tym skorzystają. Podobnie jest z danymi i usługami z których korzystamy. Wystarczy kupić/wynająć przyczepę (serwer) i znaleźć kogoś z prawem jazdy (lekko ogarniętego technicznie).

Jeżeli już mamy serwer i ludzi mogących go sfinansować to do akcji wkracza YunoHost - oprogramowanie dla serwera tak łatwe w obsłudze, że każdy kto prowadził choćby stronę na WordPressie i samemu doinstalował kilka pluginów, będzie umiał nim administrować. Ideą stojącą za YunoHost jest właśnie maksymalne ułatwienie stawiania własnych serwerów i hostowania popularnych aplikacji. Jak sami zresztą piszą:

Self-hosting for you, mom

Elementarne Loki

Linux 19th Oct 2016

Całkiem niedawno miałem okazję przeprowadzić pewnego (już dość wysłużonego) McBooka przez tunel białego światła do krainy wiecznego Linuksa. Chociaż instalacja przebiegła gładko to miałem wcześniej niezły dylemat, bo jaką dystrybucję można zaoferować wieloletniemu użytkownikowi OS X-a, który przecie...

httpie - HTTP dla ludzi

Linux 3rd Jul 2016

Bardzo lubię pythonowe paczki z serii for humans. Obok requests (zamiennika urllib2) czy Envelops (Mailing for human beings) znajdziemy również HTTPie - doskonały zamiennik takich konsolowych narzędzi jak wget czy curl.

Instalacja

jak zawsze banalnie prosta.

pip install httpie

lu...

How much is the fish

Linux, Software 17th Mar 2016

Dzisiaj będzie o złotej rybce, która jest w stanie spełnić większość naszych życzyń dotyczących efektownej i efektywnej konsoli. Friendly Interactive SHell czyli fish to jedna z powłok systemowych, której możemy użyć w konsoli jako zamiennika basha czy zsh.

fish shell logo

Instalacja

Powłoka fish...

Zeal - dokumentacja pod ręką

Kodowanie, Linux 31st Jul 2015

Zeal to inspirowana swoim Mac-owym płatnym odpowiednikiem (Dash) zgrabna przeglądarka dokumentacji dostępna na platformach Linux i Windows. Co ciekawe autorzy obu projektów dogadali się (Zeal reklamuje Dasha) dzięki czemu Zeal korzysta z dokumentacji przygotowanej dla Dash-a.

zeal

Pełną listę dost...

Społecznościowe manuale

Linux 3rd Jul 2015

Jeżeli stale lub okazyjnie możesz nazwać się użytkownikiem Linuksa to z pewnością znany jest Ci problem niezbyt często wykonywanych komend, których składni nigdy się nie pamięta. Oczywiście można zajrzeć do systemowego manuala, ale najczęściej oprócz ściany tekstu objaśniającej nam wszystkie możliwe...

Łączenie przez SSH na dynamiczne IP

Linux, Techblog 4th Nov 2011

Kiedyś korzystałem z różnych serwisów z cyklu NO-IP. Z czasem jednak niektóre się pozamykały a inne stały się płatne. Nie miałem też ochoty rejestrować się i testować nowych rozwiązań, po których do końca nie było wiadomo czy na pewno są darmowe czy może płatne. Wymyśliłem więc prosty trick.

The s

...