TechLife devBlog

Go host yourself!

Self-hosted, Linux 31st Oct 2018

Powoli mija fala zachwytu nad usługami typu "za darmo" a użytkownicy coraz częściej zaczynają się zastanawia skąd bierze się to za darmo i jaki model biznesowy za tym stoi. Najczęściej odkrywają wtedy smutną prawdę o handlowaniu naszymi danymi, często wrażliwymi, manipulacjach tym jakie treści powinniśmy obejrzeć czy brutalnej cenzurze, której jesteśmy poddawani w zamian za "za darmo". Każdy nie raz już pewnie spotkał się z opinią, że najwyższy czas opuścić Gmaila czy Facebooka, tylko co później? Jak żyć? Przenieść się z jednej darmowej usługi do drugiej, która niedługo zacznie robić to samo co poprzednia?

Spójrzmy prawdzie w oczy, jeżeli chcemy być kowalami własnego losu, samemu decydować co jest moralne a co nie i mieć kontrolę nad własnymi danymi to musimy się pogodzić z tym, że będzie to kosztowało. Pytanie jak wiele i czy nie dało by się jeszcze taniej? Najlepiej nie wymyślać koła na nowo tylko przyjrzeć się jak to działa w przyrodzie. Jeżeli nie stać nas na przyczepę kempingową a właśnie tak chcemy spędzić ze znajomymi wakacje to zawsze można się złożyć. Koszty drastycznie spadną i wszyscy na tym skorzystają. Podobnie jest z danymi i usługami z których korzystamy. Wystarczy kupić/wynająć przyczepę (serwer) i znaleźć kogoś z prawem jazdy (lekko ogarniętego technicznie).

Jeżeli już mamy serwer i ludzi mogących go sfinansować to do akcji wkracza YunoHost - oprogramowanie dla serwera tak łatwe w obsłudze, że każdy kto prowadził choćby stronę na WordPressie i samemu doinstalował kilka pluginów, będzie umiał nim administrować. Ideą stojącą za YunoHost jest właśnie maksymalne ułatwienie stawiania własnych serwerów i hostowania popularnych aplikacji. Jak sami zresztą piszą:

Self-hosting for you, mom