TechLife devBlog

Xfce4.8 - przewodnik

Internet 18th Jan 2011

Poniższy tekst jest tłumaczeniem oficjalnego przewodnika po nowej wersji Xfce 4.8:

Przewodnik

Ten przewodnik przedstawi Ci wszystkie ważniejsze wizualne nowości w Xfce 4.8. Jest to tylko wizualna część tego co zostało dokonane, pełną listę zmian możecie zobaczyć w dzienniku zmian. Przewodnik po Xfce 4.6 jest również nadal dostępny.

Thunar - menadżer plików

Zdalne przeglądanie współdzielonych plików

Thunar posiada teraz wsparcie dla GVFS, dzięki czemu możliwe jest przeglądanie zdalnych współdzielonych zasobów używając Thunara oraz serwerów: FTP, Windows Shares, WebDav i SSH.

zrzut ekranu

Nowe okno dialogowe postępu operacji plikowych

Kiedy kilka operacji plikowych (kopiowanie lub przenoszenie) jest wykonywanych równolegle, Thunar teraz pokaże pojedyncze okno dialogowe, które będzie zawierało wszystkie zagregowane informacje.

zrzut ekranu

Przycisk usunięcia dla urządzeń przenośnych

Jest teraz możliwe usunięcie zamontowanych urządzeń poprzez kliknięcie na przycisk usunięcia (eject) w pobliżu nazwy urządzenia przenośnego w panelu bocznym.

zrzut ekranu

Panel Xfce

Panel Xfce w wersji 4.8 został całkowicie przepisany. Poniżej najbardziej zauważalne zmiany.

Ulepszone pozycjonowanie oraz zarządzanie rozmiarami

Xfce panel posiada teraz znacznie lepsze wsparcie dla pozycjonowanie poszczególnych paneli na ekranie. Mogą one być przeciągane i przyklejane do krawędzi ekranu. Pozycja jest zapamiętywana przy przeciąganiu panelu a sam panel może posiadać szerokość określaną w procentach długości ekranu.

Przezroczyste tła

Panel umożliwia teraz ustawienie przezroczystości jego tła jednocześnie pozostawiając jego elementy nieprzezroczystymi. Twoje panele pozostaną więc czytelne a jednocześnie ładnie wyglądające.

zrzut ekranu

Nowe edytor elementów

Nowa funkcjonalność panelu - edytor elementów - pozwala na szybką modyfikację, przesuwanie, dodawanie i usuwanie elementów. Jest to funkcja szczególnie użyteczne dla pojedynczych elementów, których nie trzeba już przeklikiwać kolejno prawym klawiszem, aby wyedytować ich zawartość. Wszystkie elementy oraz ich układ mamy dostępne w jednym miejscu.

zrzut ekranu

Tworzenie aktywatorów metodą przeciągnij i upuść

Możesz teraz przeciągnąć i upuścić elementy z menu aplikacji, wyszukiwacza aplikacji lub Thunara wprost na panel, aby utworzyć aktywator. Ta funkcjonalność powinna zadowolić sporą rzeszę użytkowników, którzy domagali się jej od lat. Aktywatory mają również zintegrowany wyszukiwacz aplikacji, który przydaje się przy dodawaniu kolejnych elementów.

Wtyczka przycisków okien

Wtyczki "Ikony okien" oraz "Lista okien" zostały teraz połączone w jedną wtyczkę o nazwie "Przyciski okien". Zawiera one inne metody sortowania ulepszone działanie w pionowych panelach oraz umożliwia stworzenie podobnej ramki jak Xfwm4 podczas przełączania Alt+tab, kiedy najedzie się na przycisk.

Nowy rozmyty zegar

Nowe wydanie Xfce bez nowego trybu zegara nie było by prawdziwym wydaniem. Pozwólcie nam przedstawić nowy "rozmyty tryb" zegara!

zrzut ekranu

Nowa wtyczka - menu katalogów

Wtyczka menu katalogów dostarcza nowe menu odwzorowujące układ każdego katalogu. Pozwala to na otwarcie konsoli lub menadżera plików w danym podkatalogu w bardzo szybki i efektywny sposób.

zrzut ekranu

Edycja manu aplikacji

Możesz teraz edytować menu za pomocą każdego zgodnego z Freedesktop edytora. Do naszych testów użyliśmy Alacarte.

Dialogi ustawień Xfce

Ulepszona konfiguracja multihead setup

Xfce wspiera teraz multihead setup dla każdego zgodnego z randr 1.2 sterownika. Niestety oznacza to, że nie zadziała na własnościowych sterownikach Nvidii.

Możesz aktywować lub dezaktywować dołączane ekrany, ustawiać ich rozdzielczość, częstość odświeżania, kąt obrotu oraz odbicie, klonować oraz rozciągać ekrany.

Czasowe potwierdzenie

Wszelkie zmiany potwierdzane za pomocą okna dialogowego ustawień muszą zostać zaakceptowane w przeciągu 10 sekund. W przeciwnym wypadku zostaną cofnięte. Zapobiegnie to uszkodzeniu np. sterowników wideo podczas nieobecności przy komputerze.

zrzut ekranu

Szybkie okno ustawień

Szybkie okno ustawień pozwala skonfigurować podwójny ekran w kilka sekund. Podłącz drugi ekran, naciśnij klawisz display lub Windows+p i wybierz żądany układ. Gotowe!

Edycja ustawień za pomocą edytora ustawień Xfce

Edytor ustawień Xfce teraz w pełni zasłużył na swoją nazwę. Nie jest on już zwykła przeglądarką ustawień (Xfconfig). Możesz teraz modyfikować, dodawać i przywracać ustawienia poprzez interfejs. Potrafi on także monitorować i na bieżąco aktualizować widok.

zrzut ekranu

Usprawniona sekcja układu klawiatury

Widok sekcja układu klawiatury otrzymał sporo miłości. Nie pokazuje już zaszyfrowanych kodów język/wariant ale używa tłumaczonych nazw języków. Edycja układu klawiatury stała się również łatwiejsza poprzez wypełnianie pól przez aktualne wartości.

zrzut ekranu

Komentarze z jogger.pl

Tomasz Skręŧ 18.01.2011 / 21:13

I tego najbardziej mi brakowało w thunarze i XFCE - GVFS. Oczywiście można było się bawić z FUSE, ale na dłuższą metę przy wielu różnych połączeniach było to niewygodne.

trójkąt 18.01.2011 / 21:38

A mnie brakuje najprostszej rzeczy, którą miałem nadzieję, że wprowadzą już w 4.6 - przenoszenia plików (poprzez przeciągnięcie) z pulpitu do Thunara. Jednak cały czas zamiast przeniesienia jest to kopiowanie :-(

md 19.01.2011 / 16:10

Rozmyty tryb zegara to niezbyt fortunne tłumaczenie...

trójkąt 19.01.2011 / 18:08

Trzymałem się tutaj oryginalnego tłumaczenia :-) W sumie można by to nazwać trybem przybliżonym.

fijam 21.01.2011 / 01:21

"A mnie brakuje najprostszej rzeczy, którą miałem nadzieję, że wprowadzą już w 4.6 - przenoszenia plików (poprzez przeciągnięcie) z pulpitu do Thunara. "
Przytrzymaj Shift? BTW Ctrl+Shift robi dowiązanie symboliczne.

trójkąt 21.01.2011 / 07:02

No co Ty! Od kiedy działa ten shift? :D

3ED 25.01.2011 / 01:45

Thunar od teraz jest "podobniejszy" do nautilusa. :P

BTW. Fajne zmiany, szczególnie ucywilizowanie menu i aktywatorów, chyba będę musiał sprawdzić czy wreszcie mi to będzie pasowało.

Grzegorz 30.01.2011 / 19:29

Od dawna nie korzystam z XFCE, ale z tego, co słyszałem nowa wersja nie spełniła pokładanych weń oczekiwań: nie ma rewolucji w porównaniu do 4.6, są za to problemy z koszem, niedziałające aplety, które kiedyś stanowiły o sile XFCE, w końcu Thunar mający wieczne problemy z odświeżaniem widoku plików...

Dzięki Twojemu wpisowi, widzę że są też zmiany na plus ;-)

uzi 02.05.2011 / 15:41

Da się w tym Xfce4.8 ustawić tak, że gdy klikam na pliku który chcę rozpakować. By było tak ja w Gnome rozpakuj tutaj. Mam zainstalowany file-roller.

trójkąt 02.05.2011 / 16:12

Zainstaluj thunar-archive-plugin.

uzi 04.05.2011 / 13:17

Wielkie dzięki , pomogło:) A co może być przyczyną tego , że niektórych okien nie mogę minimalizować normalnie. Poprzez kliknięcie na panelu tego otwartego okna np. K3b lub audacious. PPM(na panelu i minimalizuj) , oraz minimalizacja z programu działa.

Pod Xfce 4.8 nie działa też mi zamykanie JD. Tylko jak wejde w Plik>Wyjdz dopiero da się zamknąć.

Pojawia też się czarne tło conky. W Gnome wyswietlał się od razu normalnie. Tak to wygląda> http://imageshack.us/photo/my-images/217/42497230.jpg/ Potem znika i wygląda już normalnie, opóźniłem start conky o 20s ,ale nadal to samo. Czy w ustawieniach Xfce trzeba coś zmienić , czy jest za to odpowiedzialny jakiś wpis w conky?

Gaco 06.06.2011 / 06:40

Uzi, może to przez źle napisany plik konfiguracyjny Conky. Może sprawdź na innym configu i zobacz czy jest tak samo. Możesz też spróbować włączyć/wyłączyć efekty pulpitu w XFCE: Menu/Ustawienia/Menedżer ustawień/Menedżer okien/zakładka kompozycje. (Pewnie da się szybciej to włączyć). Audaciousa i K3B nie używam na XFCE, więc Ci nie pomogę. Obecnie mam Debiana Wheezy (Testing) i nie mam żadnych problemów z XFCE 4.8 ;)

uzi 19.09.2011 / 15:31

Powróciłem do Xfce 4 , ponieważ Gnome 3 strasznie muliło mi laptopa i w ogóle dysk chodził głosno. Wszyskie objawy po aktualizacjach znikły. Nie doceniałem Xfce , ale teraz zostaje u mnie na stałe. Pozostaje tylko wyczyścic resztki po Gnome-Shell z systemu. Nie wiem tylko czy zostawić gnome-volume-manager i gedit. Są jakies dobre zamienniki do Xfce4. Aby automatycznie wszystko montowało tak jak w Gnome?

trójkąt 19.09.2011 / 20:54

@uzi:

gnome-volume-manager => thunar-volman

gedit => geany (+snippety)

uzi 19.09.2011 / 21:35

Dzięki , a wiesz może dlaczego tylko pakiet "xfce4-power-manager" w dystrybucji Archlinux nie jest spolonizowany? Nie wiem też, dlaczego tak nieprawidłowo działa. Gdy w sekcji PowerManager>On AC>Monitor pierwszym suwakiem ustawie na 1 minutę, a w drugim na nigdy. To monitor się wyłącza po minucie. A jak ustawie na więcej np po 5 minutach. To monitor już się nie wyłącza tylko wygasza. A ja chciałbym żeby się tak samo wyłączał monitor jak po minucie, a nie tylko wygaszał. Dziwnie to jakoś działa.

Kokos 23.11.2011 / 00:45

Jak połączyć się poprzez SSH przy użyciu Thunara? Potrzebuję jakichś dodatkowych pluginów?

trójkąt 23.11.2011 / 10:14

W Archu pakiet nazywa się thunar-vfs. Po jego instalacji w Thunarze w lewym menu pod systemem plików pojawia się zakładka "Sieć". Po wejściu do niej wciskasz ctrl+l i wpisujesz np. ssh://login@serwer.pl. Jak już się połączysz to możesz przeciągnąć połączenie na panel zakładek.

Kokos 23.11.2011 / 14:23

Dzięki, u mnie (pochodna Debiana) paczka nazywała się libthunar-vfs-1-2Komentarze