TechLife devBlog

Strony firmowe w Google Plus

Internet 8th Nov 2011

Dzisiaj logując się na G+ zauważyłem, że zmieniła się favikona (sic!). Googlowcy nigdy nie robią drobnych zmian, więc wiedziałem już że coś dodali. Okazało się, że pojawiła się opcja zakładania kont firmowych, czyli odpowiedników Facebookowych fanpage'y.

Jak widać wygląda dość ładnie. Szkoda tylko, że w większości sprowadzało się to do skopiowania danych z Facebooka w dodatku w dość okrojonej formie. Nie można "urządzić" strony po swojemu, instalując różne grafiki czy dodatkowe aplikacje tak jak ma to miejsce na Facebooku. Dobre kilka minut szukałem też opcji przekazania innym osobom praw administracyjnym do strony, jednak jak się ostatecznie okazało taka funkcjonalność jeszcze nie istnieje...

Na reklamie oczywiście prezentuje się sweetaśnie.

Estetyka i prostota Google Plus (swoją drogą bezczelnie zerżnięta z Diaspory) wygrywają dla mnie z wyglądem Facebooka, ale uproszczona funkcjonalność już nie. Cały czas nie bardzo mogę pojąć jak się mają kręgi (G+) do grup (F). Kręgi nijak nie spełniają funkcji grup. Nie istnieje przecież pojedyncza grupa fanów np. Django, do której by można się zapisać i podyskutować, ponieważ każdy ma inny krąg znajomych.

Poza tym korzystając z G+ jako firma widzimy strumień wiadomości ludzi, których nasza firma ma w kręgu znajomych... WTF? Jak to się ma do Facebookowego firmowego Wall gdzie umieszczane są tylko wiadomości, które ktoś skierował bezpośrednio do naszej firmy?

Google, siadaj: dostateczny.

Komentarze z jogger.pl

Zal 08.11.2011 / 21:02

Kręgi googlowe to aspekty z Diaspory. Nie wiem, czy miały pełnić rolę grup z FB. Na pewno jednak miały wspomagać prywatność oraz dostarczyć możliwość filtrowania napływających danych generowanych przez znajomych.

trójkąt 08.11.2011 / 21:08

W takim razie ciekawe czy myślą o czymś takim jak grupy i dlaczego jeszcze tego nie wprowadzili. Grupy przecież to ogromna siła napędowa Facebooka. Niejedną rewolucję już wywołały i pewnie jeszcze niejedną wywołają.

pecet 08.11.2011 / 22:06

Po co w ogóle mieć konta na FB/G+? Bez sensu.

trójkąt 08.11.2011 / 23:15

@pecet: gdyby nie FB to pewnie już urwałby się mój kontakt z połową znajomych, którzy porozjeżdżali się po świecie. Poza tym często warto o czymś napisać, co jest za małe na bloga.

Linus dzisiaj postanowił, że ogłoszenia dotyczące jądra będzie publikował na G+, na dedykowanym "fanpejdżu".

Łukasz Wójcik 09.11.2011 / 10:43

Kręgi na G+ to odpowiednik list na FB - jedno i drugie przydaje się do porządkowania znajomych wg. własnych kryteriów ("Znajomi", "Praca", "Internet" itd.) i wysyłania treści, które są widoczne dla konkretnych osób, a niewidoczne dla innych.

Grupy to trochę inna bajka - tego w G+ w tej chwili nie ma.

(bardzo nieczytelna captcha, literki nachodzą na siebie :()

blacky 03.01.2012 / 16:25

Czy może ktoś wie jak uprościć adres strony firmowej na google plus. Tak ja na fejsie ???Komentarze