TechLife devBlog

Cywilizacja Open Source

Internet 22nd May 2011

Kiedy słyszymy Open Source nasze skojarzenia biegną w kierunku systemu Linux, przeglądarki Firefox czy też śp. pakietu OpenOffice (obecnie LibreOffice) oraz niezliczonej ilość podobnych programów, z których mniej lub bardziej świadomie korzystamy na co dzień. Open Source kojarzy się nam najczęściej z informatyką i stylem wytwarzania oprogramowania. Jednak Open Source to coś więcej niż informatyka, to styl myślenia, który powoli ale nieodwracalnie wymyka się z pola informatyki i zaczyna kiełkować w przeróżnych dziedzinach.

To co chcę przekazać w tej notce może wydać się dość niepozorne jeżeli nie znamy tła jakim jest obecny status i kształt systemu, który wytwarza nam dziś wszelkie dobra. Najlepiej zapoznać się wcześniej z filmami typu: Zeitgeist: Moving Forward czy The Light Bulb Conspiracy. Pierwszy z nich pokazuje przyczyny, które zmuszają naszą cywilizację do produkcji bubli oraz marnowania zasobów, natomiast drugi pozwala nam zobaczyć ten proces w praktyce.

Czasami, żeby zrobić krok do przodu, trzeba najpierw zrobić dwa do tyłu, porzucić rozwiązania, które zaprowadziły nas w ślepy zaułek i zaprojektować od podstaw nowe, dzięki którym trafimy na autostradę rozwoju.

Arduino

Jeżeli studiowaliście elektronikę lub informatykę na pewno na laborkach uczyliście się programować jakieś proste układy w postaci (specjalnie przygotowanych do nauki) płytek drukowanych z przeróżnymi układami elektronicznymi. Problem z tymi układami (miałem z nimi styczność w technikum i na studiach) polegał na tym, że były one:

  • dość drogie
  • do ich obsługi wymagane było specjalne dostarczane przez producenta oprogramowanie (oczywiście też drogie) i dostępne wyłącznie na Windowsa
  • dostęp do układów miałem tylko na laborkach bo ani nie miałem ochoty kupować na rok tak drogiego sprzętu, ani nie miałbym go jak uruchomić bo nie mam Windowsa

Jak widać takie praktyki w żaden sposób nie zachęcają do przybliżenia młodemu człowiekowi elektroniki. Z podobnym problemami ścierano się również w innych krajach i tym sposobem narodził się projekt Arduino.

Arduino The Documentary (2010) English HD from gnd on Vimeo.

Linki:
- Wikipedia o Arduino
- www.arduino.cc - strona domowa

Oczywiście Arduino to dopiero początek, mały klocek LEGO na bazie którego mogą powstawać nowe otwarte rozwiązania.

Open Source Ecology

Wstępem do tego projektu najlepsza będzie prelekcja Marcina Jakubowskiego wygłoszona w ramach konferencji TED.

BTW. Marcin został wyróżniony odznaką TED Fellow 2011. Jeszcze intro ze strony projektu:

Marcin odwiedził już w tym roku Polskę, do której przyjechał na zaproszenie organizatorów konferencji Cohabitat Gathering 2011. Poniżej bardzo swobodna rozmowa zarejestrowana po konferencji.

Marcin Jakubowski CHG 2011 - II from dobraidea on Vimeo.

Global Village Construction Set (GVCS) ułatwia rozpoczęcie prac w sektorze rolniczym, budowlanym oraz produkcji i może być postrzegany jako naturalnej wielkości "Zestaw Lego" narzędzi modułowych, które pozwalają stworzyć całą gospodarkę, zarówno na wiejskich terenach Missouri, w którym projekt został założony, w górach Oregon, lub w sercu Afryki. Projektując bez granic, zarówno myślowych jak i praktycznych, jesteśmy pewni że GVCS może przełamać bariery wykonalności i kosztów budowy od podstaw prawdziwej trwałej i zrównoważonej wspólnoty, oraz gospodarki funkcjonującej w oparciu o lokalne zasoby.

Tak jak pisałem na początku, niektórym projekt może się to wydać dość niepozorny. W końcu stworzono tylko niezbyt estetycznie wyglądający traktor czy zgniatarkę do ziemi. Bardziej zainteresowało by to pewnie rolnika niż przeciętną osobę techniczną. Jednak cały sens projektu ukryty jest w jego filozofii, czyli filozofii Open Source. Weźcie pod uwagę np. fakt, że dopiero ostatnio producenci telefonów komórkowych zdecydowali się produkować zgodne ze sobą ładowarki (sic!). Przez Wykop przetaczają się teraz notki o tym, jak to producenci drukarek oszukują nas za pomocą tuszy. Tych problemów (pokazanych też w The Light Bulb Conspiracy ) jest całe mnóstwo. Nie wyrwiemy się z nich dopóki nie przestawimy swoich schematów myślenia na tory Open Source.

Tak więc parafrazując jest to mały traktor dla człowieka ale wielki dla ludzkości. Poza tym traktor to dopiero początek. Kilka dni temu pojawiły się pierwsze testy stołu do cięcia. Przypomnę, że jednym z jego głównych założeń jest samoreplikacja podobnie jak w przypadku słynnej drukarki 3D RepRap. Na liście projektów do stworzenia czekają jeszcze takie rzeczy jak: drukarka 3D, skaner 3D, 50kW turbina wiatrowa, automobil czy ciężarówka.

Nie sposób o tym wszystkim opowiedzieć, dlatego zachęcam do zapoznania się z różnymi zaułkami strony projektu.

Linki:
- opensourceecology.org - strona projektu

PS. Od jakiegoś czasu ilość moich notek technicznych jest zastępowana przez notki nietechniczne dodawane na moim drugim blogu poświęconym zagadnieniom alternatywnym. Jeżeli kogoś interesuje taka tematyka to zapraszam. Co do notek technicznych to chyba będę musiał zamieszczać je w bardziej skróconej formie, bo na zebranie materiałów i skompilowanie z nich jakiegoś tekstu mam coraz mniej czasu, czego skutek najczęściej jest taki, że pomysł na notkę umiera na etapie pomysłu.

Komentarze z jogger.pl

pecet 22.05.2011 / 18:25

Freeciv?
Grałem, ale jednak zwykłe Civ2 lepsze.

trójkąt 22.05.2011 / 19:00

A mają tam pulweryzator? ;-P

sprae 22.05.2011 / 19:07

Open Source jest fantastyczne i teoretycznie nawet bardziej wolnorynkowe. Problem jest tylko w pomyśle na kapitalizacje.

trójkąt 22.05.2011 / 19:25

Zarówno Arduino jak i np. traktor są normalnie sprzedawane. W końcu w Open Source nie chodzi o to, żeby było za darmo, tylko żeby każdy wiedział co kupuje i mógł to później zmodyfikować jak chce.

SebaS86 22.05.2011 / 20:50

Pomysł zacny.

Tą notką ładnie podsumowałeś część rzeczy, nad którymi ostatnio rozmyślałem, między innymi, przepraszam za wyrażenie, gównowatość wciskanych nam rozwiązań - rozważane na przykładzie smartfonów, głównie z Androidem i iOS.

Jeśli mogę napomknąć, to o czym mówisz ma swoje poparcie w historii, przykład firma IBM i kilka standardów, bez których nie byłoby dzisiejszego PC. Coraz częściej jednak mam wrażenie, że się cofamy zamiast iść do przodu, jeszcze kilka lat temu nie martwiłem się czy na zakupionym sprzęcie będę mógł zrobić to co zechcę, a dzisiaj mam obawy czy mój następny komputer pozwoli na instalację ulubionej dystrybucji Linuksa... niestety wymóg czasu i presja agresywnego marketingu, a ludzie i tak łykną i napędzą tą maszynę, bo nie zawsze potrafią, czy chcą myśleć w dłuższych perspektywach. Ważne, żeby żarówka świeciła przez najbliższy miesiąc i kosztowała grosze...

quest 22.05.2011 / 22:58

Jak tylko przeczytałem ten tytuł, natychmiast pomyślałem o Open Source Ecology. Tak mi się to spodobało, że nawet skleiłem stronę na Wikipedii. Niestety dzisiaj została ona usunięta, a admini uargumentowali to brakiem encyklopedyczności i małym zasięgiem. :|

Mam do nich mały żal, ale to ich projekt, więc obowiązują też ich zasady. Gdyby ktoś chciał napisać to samo, ale w mądrze brzmiący sposób, to załączam moje wypociny.

***

Open Source Ecology to projekt internetowej sieci skupiającej farmerów i inżynierów pracujących wspólnie nad Zestawem Konstrukcyjnym Globalnej Wioski (Global Village Construction Set). Projekt funkcjonuje od 2003 roku i powstał z inicjatywy Marcina Jakubowskiego, amerykańskiego fizyka z doktoratem z fuzji, który w duchu idei Open Source tworzy narzędzia rolnicze dla małego, samowystarczalnego gospodarstwa domowego.

Celem projektu jest zbudowanie 50 maszyn przemysłowych od podstaw, które składają się na "zestaw początkującej cywilizacji". W 2010 roku z obranych 50 narzędzi udało się zbudować aż 8 w tym: prasę do wypalania cegieł, mikrotraktor wózkowy z opcją modyfikacji ku oraniu, koszeniu lub cięciu; traktor wielozadaniowy LifeTrack (hybryda koparki z ciągnikiem rolniczym), prototyp wiertarki, kosiarkę i spulchniacz gleby

Projekt ma charakter globalny i łączący fascynatów z całego świata. Na stronie projektu udostępniono dokumentację, projekty 3D, schematy, nagrania instruktażowe oraz szacowany budżet. Średni koszt wytworzenia maszyn własnymi rękoma jest około 8 razy mniejszy niż w przypadku kupna jednego egzemplarza u producenta przemysłowego.

W 2009 roku w Szwecji Jakubowski zaprezentował swój pomysł podczas Free Society Conference and Nordic Summit [1]. Rok później przed audytorium TED.com wygłosił prezentację "Otwarte źródło projektów dla cywilizacji"[2]. Został wyróżniony tytułem Człowieka TED roku 2011. [3]. W 2011 wystąpił w Łodzi na zaproszenie grupy Cohabitat Gathering [4][5]

Linki zewnętrzne

Open Source Ecology http://opensourceecology.org/

Open Source Ecology Wiki http://openfarmtech.org/

Marcin Jakubowski – Open Source Ecology http://dobraidea.pl/2011/04/marcin-jakubowski-open-source-ecology/

Przypisy

↑ http://vimeo.com/8692654

↑ http://www.ted.com/talks/marcin_jakubowski.html

↑ http://www.ted.com/pages/view/id/552

↑ http://cohabitat.net/gathering-marcin-jakubowski.html

↑ http://dobraidea.pl/2011/04/cohabitat-gathering-2011-relacja/

***

trójkąt 22.05.2011 / 23:34

Nice!

BTW. Cohabitat wystawił właśnie nagrane prelekcje wszystkich prelegentów, więc można sobie w wolnym czasie pooglądać jak wygląda m.in. budowa ekologicznych siedlisk.Komentarze