TechLife devBlog

Xfce 4.6 oficjalnie wydane

Internet 27th Feb 2009

Poniższy tekst jest tłumaczeniem oficjalnego przewodnika po nowej wersji Xfce 4.6:

Wizualny przewodnik po Xfce 4.6.0

Długo wyczekiwana wersja 4.6.0 środowiska graficznego Xfce wreszcie została wydana. Postaramy się wyszczególnić niektóre z nowych funkcji, które zostały dodane od czasu ostatniego stabilnego wydania.

Ulepszone użytkowanie pulpitu z Xfdesktop

Od czasu kiedy w wersji Xfce 4.4 pojawiły się ikony na pulpicie, ludzie chcieli mieć możliwość jednoczesnego zaznaczania wielu ikon. W Xfce 4.6 Xfdesktop wreszcie posiada tą funkcję: można zaznaczać wiele ikon, przesuwać je, usuwać itp.

Xfce 4.6 wprowadza całkiem nowe menu pulpitu, które pozwala zarówno na manipulowanie plikami tak samo jak menu kontekstowe Thunara, jak również na otwieranie aplikacji, zakończenie sesji czy dostęp do dokumentacji.

Panel

Wiele znanych od dawna błędów zostało naprawionych w panelu Xfce4, zwłaszcza wsparcie dla wielu monitorów. Nowe wydanie przynosi też wiele ulepszeń panelowych wtyczek.

Wtyczka zegara została całkowicie przepisana, aby zużywać jak najmniej zasobów systemowych oraz pozbycia się kilku błędów wyświetlania. Wprowadzony został również nowy tryb zegara dla geeków: zegar binarny! Nowa wtyczka obszaru powiadomień pozwala na ukrywanie wybranych ikon, aby zachować porządek i przejrzystość.

Nowy mikser dźwięku

Mikser Xfce4 został przepisany od zera aby używał Gstreamer-a. Umożliwia to łatwiejsze wsparcie dla wielu systemów dźwięku, interfejs użytkownika jest bardziej dopracowany oraz można zarządzać kilkoma różnymi kartami dźwiękowymi. Dodatkowo wtyczka panelu pozwana na szybką zmianę poziomu dźwięku przy użyciu rolki myszy.

Udoskonalony menadżer sesji

Xfce 4.6 posiada udoskonalony menadżer sesji: sesje powinny startować szybciej a okno dialogowe ustawień sesji zostało przerobione aby umożliwić łatwiejsze zarządzanie uruchamianymi aplikacjami. Dodatkowo menadżer sesji automatycznie zrestartuje sesyjne aplikacje, które się „wysypały”, tak aby w przypadku wystąpienia błędu nie pozostawić użytkownika bez pulpitu, paneli czy menadżera okien.

Nowy menadżer sesji zawiera również długo wyczekiwane funkcje: wsparcie dla uśpienia i hibernacji „out of the box”. Dialog zamykania sesji posiada teraz dwa dodatkowe przyciski umożliwiające uśpienie i hibernację komputera.

Menadżer okien

Jak zwykle Xfwm4 dojrzał nieco podczas tego cyklu dystrybucyjnego: wiele błędów zostało poprawionych, dodano wsparcie dla wielu monitorów oraz ogólne osiągi zostały poprawione.

W nawiązaniu do kilku innych nowych funkcji, Xfwm4 potrafi teraz wykryć okna, które nie odpowiadają i zaoferować zabicie ich.

Pojawiło się również nowe menu, które pozawala na szybkie przesuwanie i zmianę rozmiaru okien, przemieszczenia ich na wierzch czy pod spód względem innych okien oraz przełączenie ich w tryb pełnoekranowy.

Zaimplementowana została nowa funkcja wypełniania: powiększa ona wybrane okno tak, aby zajmowało jak największą przestrzeń lecz bez przysłaniania sąsiednich okien.

Kompozytor został zoptymalizowany tak, aby zredukować miganie okien podczas zmiany ich rozmiaru.

Rozszerzono również niektóre opcje: np. można wyłączyć miganie okien gdy te otrzymują jakieś zdarzenie.

Menadżer plików

Naprawiono wiele błędów oraz poprawiono osiągi Thunar-a. Można teraz używać przycisków „naprzód” i „wstecz” na myszce (o ile są włączone) aby nawigować. Dołączono też nową wtyczkę, która pozwala na ustawienie tapety pulpitu z menu kontekstowego obrazka.

Thunar korzysta teraz ze słownika specyfikacji użytkowników – XDG. Pozwala to na wskazanie i oznaczenie folderów użytkownika tj. muzyka, dokumenty, wideo, szablony itd.

Thunar potrafi teraz wyświetlać półprzezroczyste ikony dla dysków i woluminów, które nie są zamontowane, więc można je teraz łatwo odróżnić od pozostałych.

Thunar obsługuje teraz szyfrowane urządzenia!

Nowe okno konfiguracji

Xfce 4.6 wprowadza nowe okno konfiguracji interfejsu – Xfce Settings Manager – które umożliwia konfigurację środowiska graficznego dużo łatwiej niż poprzednio. Nowe okno konfiguracji dostępne jest poprzez pojedyncze kliknięcie na ikonkę ustawień i zaprojektowane zostało jako bardziej jednolite, pozwalające szybciej oraz bardziej intuicyjnie konfigurować środowisko.

Ustawienia dostępności

Okno ustawień dostępności pozwala na konfigurację opcji związanych z klawiaturą i myszą tj. modyfikacja zachowania klawiszy funkcyjnych, czas powtarzania klawiszy, minimalny czas przytrzymania klawiszy, odstęp pomiędzy kolejnymi powtórzeniami czy emulacja myszy.

Ustawienia wyglądu

Okno ustawień wyglądu pozwala na dobór styli elementów sterujących, wyglądu ikon i czcionek, pasków narzędzi oraz wyglądu menu.

Okno ustawień wyświetlania pozwala na dobór rozdzielczości ekranu, częstotliwości odświeżania oraz rotacji każdego podłączonego ekranu.

Ustawienia klawiatury

Ustawienia klawiatury pozwalają na dorób opcji związanych z powtarzalnością klawiszy, skrótami klawiaturowymi oraz układem klawiatury.

Konfiguracja skrótów klawiszowych odbywa się teraz o wiele łatwiej a wszelkie konflikty skrótów są natychmiast wykrywane.

Ustawienia myszy

Okno ustawień myszy pozwala na konfigurację myszy podłączonej do komputera: kolejność klawiszy, akcelerację, prędkość podwójnego kliknięcia, wygląd kursora itp.

Ustawienia pulpitu

Okno ustawień pulpitu jest obecnie znacznie bardziej ujednolicone. Pozwala ono na konfigurację dla każdego ekranu: tapety, jasności, menu pulpitu, wyświetlanych ikon itp.

Nowy wyszukiwacz aplikacji

Xfce 4.6 posiada również całkiem nowy wyszukiwacz aplikacji odznaczający się przejrzystym interfejsem. Posiada również ulepszenie wyszukiwania aplikacji przy użyciu klawiatury oraz na bieżąco monitoruje zainstalowane aplikacje, dzięki czemu potrafi „w locie” uaktualnić listę aplikacji. Pozwala również na łatwiejsze tworzenie aktywatorów w panelu poprzez przeciągnięcie ikony aplikacji do okna kreatora aktywatorów.

Linki

Zasługi

 • tekst: Jérôme Guelfucci (luty 2009),
 • zrzuty ekranu: Jannis Pohlmann,
 • tłumaczenie metodą chałupniczą: – trójkąt.

Komentarze z jogger.pl

urbanius 27.02.2009 / 12:43

Zapowiada się co najmniej miło ;). Na pewno będę musiał przetestować niedługo.

Lukasz 27.02.2009 / 13:58

Dzięki za obszerny opis zmian :) Kilka zmian które zostało wprowadzonych jest naprawdę ważnych dla mnie więc niedługo będę mógł już cieszyć się nowym środowiskiem graficznym :P

marines 27.02.2009 / 15:55

pięknie, pięknie, pięknie :) XFCE jest coraz lepszy.

Barthalion 27.02.2009 / 16:56

Zaczynam się poważnie zastanawiać nad wyrzuceniem Gnome. :)

gnome 27.02.2009 / 17:58

Cz obsługuje poprawnie funkcje obracania obrazu o 90 stopni (pivot) ani gnome ani kde nie potrafi tego w rozdzielczości 1920×1200 a M$ na tej samej karcie daje rade – przesuwaja sie paski niestety – a jak XFCE

trójkąt 27.02.2009 / 18:04

Niestety tego Ci nie powiem, bo przy opcji Rotation mam do wyboru tylko Normal.

gnome 27.02.2009 / 18:34

a jak z uzyciem xrandr mozna obracac ?

trójkąt 27.02.2009 / 18:50
xrandr -o left
Xlib: extension "Generic Event Extension" missing on display ":0.0".
X Error of failed request: BadMatch (invalid parameter attributes)
 Major opcode of failed request: 156 (RANDR)
 Minor opcode of failed request: 2 (RRSetScreenConfig)
 Serial number of failed request: 13
 Current serial number in output stream: 13

Z tego co czytałem to mój zamknięty sterownik ATI Catalyst nie ma możliwości obracania.

SebaS86 27.02.2009 / 20:02

Ciekawi mnie jak to jest z obsługą uśpienia (S3 i S4), mam 4.6 RC1 od jakiegoś czasu i niezbyt to współpracuje z zestawem hibernate-script lub chociażby gołym s2ram, nie doszukałem się opisu, ale może źle szukałem? ;)

Macie też spadek wydajności w programach\grach 3D przy włączonych kompozycjach z nowym XFWM4?

gnome 27.02.2009 / 21:04

usage: xrandr [options] where options are: -display <display> or -d <display> -help -o <normal,inverted,left,right,0,1,2,3> or —orientation <normal,inverted,left,right,0,1,2,3> -q or —query
u mnie na gnome działają opcje numeruczne :
np :
xrandr -o 1
to obrot w lewo
działa ale do rozdzielczosci : 1280×1024 powyzej po obrocie rozjazd a normalny ok.

SirMike 28.02.2009 / 01:20

Zaznaczanie wielu ikon – rotfl, czym tu sie podniecac.
XFCE rozwijane jest kupe lat i ciagle pozostaje tak samo biedne. Thunar caly czas prezentuje poziom znany z eksploratora Windows 95.

Pyetras 28.02.2009 / 03:09

Tja, pierwsza z opisanych wyżej innowacji przybyła do nas prosto z 1998…

SebaS86 28.02.2009 / 10:08

Nie widzę aby ktokolwiek się podniecał każdym małym usprawnieniem z osobna, a jeśli już to raczej całościowo wydaniem nowej wersji softu.

Marsjanin 28.02.2009 / 10:45

Tró. No to już postanowione, że w kolejnym Linuksie będe miał Xfce. Próbowałem i na tym (nie tę wersję), ale póki co Gnome jakoś mi bardziej podchodził. Pytanie tylko, na co się przesiąść i dlaczego akurat na Debiana… :]

Urbanius 28.02.2009 / 10:46

Dlaczego? A dlaczego nie ;). XFCE wygląda o wiele lepiej niż nowe gnome… Chociaż ja i tak zakochałem się w PekWM ;)

Marsjanin 28.02.2009 / 11:02

Znam kogoś „zakochanego” w Fluxboksie, jednak używanie Windows od roku około 1993 wymusza pewne postrzeganie pulpitu, ikon i ogólnie międzymordzia. W moim mniemaniu Fluxbox… dobry jest, powinien być w każdym kompie „instalnięty”, by móc cokolwiek zrobić poza konsolą w razie posypania się głównego środowiska. :)

Co do Debiana – „dlaczego nie” to wiem, pytam „dlaczego tak”. :) Nie, tak na serio to jedyne co mi przychodzi do głowy na „nie”, to wybór pomiędzy cholernie stabilnym archaikiem a supernowoczesną niestabilnością. W przypadku kompa „z przypadku” za to o ładnych kilku wiosnach tym bardziej. Może się mylę. W sumie mam z obecnego distro dość blisko „ku Debianu”... Aczkolwiek Suseł nęci, choć i wymaga, z trzeciej strony niewinnie spogląda na mnie taki Arch, ale czy można polegać na jego repo…? I czy dam radę go zainstalować i potem jeszcze wiedzieć o co mu chodzi, czy się z ręką w nocniku obudzę i jeno /home będę podmontowywać do jakiegoś liveCD… heh.

Pytanko odnośnie Xfce mam: jakiś czas temu, na Ubuntu w wersji bodajże 8.04 albo 7.10 sprawdzałem jak się to je i owszem, smaczne, ale dostało wielkiego bana za niewyświetlanie przycisków (ikonek) w OpenOffice. Normalnie, zamiast rysunkowych przycisków na paskach były napisy. Wyglądało ohydnie, nie dało się zmienić i mocno ograniczało funkcjonalność... Zapewne wina jakiejś biblioteki, albo co. Niemniej równolegle zainstalowane Gnome problemów z tym nie miało. Poprawili? Może już w poprzedniej wersji nawet…?

Urbanius 28.02.2009 / 11:08

tylko w OO.o tak się zachowywało? Korzystało z interfejsu gtk czy „javowego”?
Co do archa i debiana – ostatnio bawiłem się trochę archem i mi przynamniej, po korzystaniu z debiana, niespecjalnie przypadł do gustu. Jednak filozofia korzystania jest troche inna i debian wydaje mi się przystępniejszy, ale może to po prostu przywyczajenie.
Po korzystaniu z Ubuntu 7.04 przesiadłem się na debiana zamaist upgrejdować na 7.10 i nie żałowałem ani chwili ;). Chociaż teraz, ze względu na ilośc sprzetu działającego ootb, Ubuntu kusi mnie trochę, z lenistwa.

Marsjanin 28.02.2009 / 11:31

Nie wiem. Włączyłem i tak było. Nie testowałem wszelkich możliwych programów. Niemniej już w nowym Ubuntu i Kubuntu jest OOo, zaś w Xubuntu jakiś dziwny wynalazek w to miejsce. Tyle LiveCD. Nowym, znaczy 8.10 (bet nie tykałem).

Urbanius 28.02.2009 / 11:33

W debianie na XFCE 4.4 (?) OO.o mi działał ładnie i sprawnie.

Dr Satan 01.03.2009 / 00:14

Fajnie się prezentuje, będę musiał wypróbować :D.

phase 06.03.2009 / 22:58

Mnie zastanawia jedno (właściwie to problem mam): dotychczas z XFCE ciągnąłem motywy i coś co zwało się xfce-mcs-manager dzięki któremu miałem ikony w pcmanfm’ie oraz parę innych rzeczy w moim openboxie. Po zmianach w obecnej wersji zamiast mcs’a jest Xfconf. Co w takim razie mam uruchamiać zamiast tego mcs’a co by mieć taki stan jak poprzednio? Zadałem to pytanie na forum archa, ale tam od dni kilku brak pomocy w tej sprawie…

SebaS86 06.03.2009 / 23:00

Prawdopodobnie xfsettingsd. A ikony i motywy możesz mieć i bez tego, wystarczy kilka wpisów w .gtkrc.

phase 07.03.2009 / 15:48

xfsettingsd pomogło :) Dzięki :)

Warchol 04.10.2010 / 07:49

Właśnie przymierzam się do przetestowania tego środowiska. Zobaczymy ;)Komentarze