TechLife devBlog

Nowe projekty: noku.pl

Internet 15th Nov 2008

logo5

Nic ostatnio nie pisałem ponieważ cały wolny czas zabrał mi nowy projekt, a właściwie to praca magisterska ;-) Nowy twór to noku.pl, co w zamierzeniu ma być narzędziem do komunikacji student-student oraz student-wykładowca.

Cały pomysł opiera się na tym, żeby odgonić studentów od zakładania (w byle jakich miejscach) for/stron swoich „roków” i zgromadzić ich w jednym miejscu, dostarczając narzędzie skrojone na miarę i przystosowane do warunków studenckich. Następnie przyciągnąć w to miejsce nauczycieli akademickich, tak żeby mieli w jednym miejscu wszystkich swoich studentów, dzięki czemu wymiana materiałów czy informacja typu „nie ma mnie jutro na uczelni” trafiała natychmiastowo tam gdzie trzeba. Do tego dochodzą strony kół naukowych i mamy już małą e-uczelnię. Każdy wie co i gdzie piszczy.

Oczywiście co większe uczelnie mają już podobne systemy wymiany informacji/materiałów ale:
a) nie wszystkie, np. Politechnika Opolska nie ma i nie zanosi się żeby miała
b) inwigilacja studentów (w systemie hostowanym przez uczelnię) i tak sprawi, że do nieskrępowanej komunikacji pomiędzy sobą studenci założą gdzieś własne forum

Dlatego całym pomysłem na serwis jest:

  • wyprowadzenie systemu poza uczelnię
  • bezpieczna i zamknięta wymiana informacji/materiałów pomiędzy studentami
  • zapewnienie nauczycielom łatwego kontaktu ze studentami przez to, że będą mieli wszystkich w jednym miejscu

Od strony technicznej system jest przewidziany na N uczelni. Ograniczeni jesteśmy jedynie zasobami serwerowymi dlatego, póki co jesteśmy w stanie hostować tylko studentów z obszaru Politechniki Opolskiej.

Całość napisana jest w Django i działa na konfiguracji Ubuntu server, Nginx, PostgreSQL. Co najważniejsze kod serwisu jest dostępny na licencji AGPL !! Jesteśmy chyba jednym z niewielu polskich serwisów Django-wych, które zdecydowały się opublikować kod. Miejmy nadzieję, że wywołamy nową tendencję wśród aplikacji webowych dzięki czemu będziemy mogli się wzajemnie od siebie uczyć.

Linki:
noku.pl
blog.noku.pl (oczywiście jogger)
bugs.noku.pl (kod źródłowy oraz błędy)

Komentarze z jogger.pl

Walker 15.11.2008 / 22:50

Na screenach wygląda bardzo ładnie i profesjonalnie. :)

Radek 16.11.2008 / 00:33

A takie studentix.pl nie starczy ?

trójkąt 16.11.2008 / 11:53

@Radek: chodzi o stworzenie narzędzia a nie kolejnego niepotrzebnego nikomu serwisu społecznościowego. Noku dla studentów ma być takim samym narzędziem jak phpMyAdmin dla administratorów baz MySQL.

Radek 16.11.2008 / 11:54

Ok, zapewne nie doczytałem. Moja wina.Komentarze