TechLife devBlog

Nasza-klasa – opowieści z zaplecza

Internet 18th Apr 2008

Ostatnio z okazji Festiwali Przedsiębiorczości, który odbywał się w Opolu miałem okazję posłuchać o tym jak serwis nasza-klasa doszedł do rozmiaru i kształtu w jakim obecnie możemy go oglądać. Prelekcję inauguracyjną wygłosił Paweł Olchawa, student informatyki z Uniwersytetu Wrocławskiego i jeden z czterech ojców założycieli naszej-klasy. Tak na marginesie to Paweł jest moim kolegą z klasy z podstawówki :-) Anyway, jeżeli będziecie mieli kiedyś okazję posłuchać kogoś z naszej-klasy to gorąco zachęcam.

Historii i różnych wątków było mnóstwo. Od hostingu w home.pl gdzie zapadła kluczowa decyzja w sprawie bazy – padło na MySQL bo była za darmo a PostgreSQL kosztował 100 zł więcej ;-) Poprzez serwerownię w Niemczech, która okazała się być halą ze starymi PC-tami podłączonymi kilometrami kabli. Aż do obecnej serwerowni w Poznaniu, która zasilana jest niezależnie z dwóch elektrowni, gdzie serwery naszej-klasy od serwów Allegro oddziela siatka z drutem kolczastym ;-)

Drugim wątkiem przeplatającym się z technicznymi sprawami był aspekt budowania zespołu i całej infrastruktury ludzkiej. Od spotkań przy piwie od wynajęcia własnego mieszkania oraz profesjonalnego biura. Stopniowego zatrudniania nowych ludzi na określone stanowiska, wypracowania własnych standardów pracy i monitorowania serwisu. Było też o problemach z policją, kontrolach GIODO, formach reklamy, szukaniu sponsorów i wielu przeróżnych rzeczach.

Tu też nie obyło się bez ciekawostek, np. obecnie serwis wynajmuję kancelarię prawną, która w całości zajmuje się obsługą prawną, kiedyś natomiast zajmował się tym student prawa, co jak się okazało nie było najlepszym rozwiązaniem ;-)

Dużo by jeszcze można pisać, ale najlepiej jak opowiedzą to Wam to sami. Dlatego jeżeli interesujecie się rozwojem sieci, organizacją techniczną dużych portali, serwisami społecznościowymi lub sami myślicie o stworzeniu jakiegoś to koniecznie musicie się wybrać na taką prelekcję. Na pewno nie była to ani pierwsza ani ostatnia. Polecam!

Komentarze z jogger.pl

BTM 18.04.2008 / 20:28

A jakieś szanse na transkrypt albo i lepiej materiały audiowizualne? :-)

trójkąt 18.04.2008 / 21:23

Pisałem do Pawła w spawie prezentacji którą pokazywał, ale ostatecznie stwierdził, że była zbyt szczegółowa, żeby zamieszczać ją w sieci. Zawsze może się znaleźć ktoś kto wykorzysta te informacje przeciwko nim.

Organizatorzy prelekcji niestety nie nagrywali :-( Może następną okazję ktoś lepiej wykorzysta.Komentarze