TechLife devBlog

Genealogia według Web2.0

Internet 30th Jun 2007

GENi — tak nazywa się projekt który wpadł mi ostatnio w pasek adresu. Nigdy jakoś nie miałem okazji robić drzewa genealogicznego mojej rodziny, ale przypuszczam, że gdyby nie to narzędzie, to nie skończyłbym prędko…

Głównym budulcem jest tutaj Flash i dobrze zorganizowana baza danych, dzięki czemu drzewo buduje się łatwo szybko i przyjemnie.

Jak przystało na projekt dumnie noszący Beta w nazwie wszechobecny jest też Ajax dzięki czemu komfort odnajdywania np nazwiska załatwia nam automagiczne dopełnianie.

Również ze społeczna strona nie jest źle. Jeżeli tylko jakieś osobie z drzewa wpiszemy mail wówczas pojawia nam się przycisk zaproszenia jej do współpracy przy redagowaniu, bo oczywiście jak na dobrą ochronę prywatności przystało drzewo dostępne jest tylko dla jego członków.

Przybyli członkowie mogą tworzyć również swoje drzewa, które nie są związane bezpośrednio z naszym. Wówczas z naszego punktu widzenia, nad ich prostokącikiem pojawia się ikonka przejścia do kolejnego drzewa oraz liczba osób znajdujących się w nim. Dzięki temu wszystko jest ładnie, logicznie i przejrzyście poukładane.

Każdą osobę w drzewie możemy dość dokładnie przedstawić za pomocą, przeróżnych danych dotyczących jej życia, pracy, wykształcenia czy zestawu ulubionych rzeczy. Nie mogło zabraknąć też implementacji Google Maps dzięki czemu po przypisaniu państwa i miasta do jakiegoś z użytkowników drzewa automatycznie jest on umieszczany na mapie. Dobrze przemyślana został też sprawa zdjęć, ponieważ przy dodaniu jakiegoś możemy określić jakie osoby znajdują się na zdjęciu, dzięki czemu jedno zdjęcie może być współdzielony przez kilku użytkowników i będzie się pojawiało w ich profilach.

A teraz krótka lekcja poglądowa jak ładnie to działa

A tutaj wywiad z jednym z autorów projektu GENiKomentarze