TechLife devBlog

FF i del.icio.us

Internet 31st Jan 2006

Ostatnio przerzuciłem się całkowicie na del.icio.us a to z tego względu, iż czasami pracuje na Windowsie i tam też chciałbym być na bieżąco z moimi zakładkami. Dodałem więc wszystkie moje zakładki do serwisu, następnie usunąłem wszystkie "lokalne zakładki" i stworzyłem tylko jedną zakładkę dynamiczną, która kanałem RSS wyciąga tylko te, które na moim profilu objęte są tagiem quick. Efekt wygląda tak:

FF bar

Widoczne tam ikony pochodzą z rozszerzenia jakie oferuje nam del.icio.us. Pierwsza służy do przeglądania swojego profilu a druha, do tagowanie i archiwizowania bieżącej strony. Generalnie działa to dobrze, ale jednak nie jest to zbyt szybkie rozwiązanie. Szybciej oczywiście klikało się na katalog zakładek i tam z odpowiedniego podkatalogu odnajdywało się szukany link. Teraz trzeba klikać na nasz profil, poczekać aż załaduje się strona i dopiero możemy przystąpić do odnalezienia linki. Ktoś by powiedział coś za coś, ale przecież musi się dać to jakoś rozwiązać.

Zawsze można utworzyć lokalny katalog zakładek, stworzyć w nim podkatalogi odpowiadające działom (bundle) a do nich powrzucać dynamiczne zakładki zbierające linki z odpowiadających działom tagów. Dzięki temu mamy lokalne zakładki do których możemy się szybko przeklikać no i są one zawsze aktualne. Ma to jednak pewne wady. Po pierwsze trzeba by przebudowywać te zakładki za każdym razem, kiedy postanowimy dodać na del.icio.us jakiś nowy tak, przy przegrupować działy. Po drugie nie mamy już możliwości korzystania ze słów kluczowych, dzięki którym np wchodziłem na imageshack.us wpisując do paska adresu img, a na słownik ANG-POL wpisując eng.

Problem szybkości odnajdywania linków rozwiązałem dzięki temu rozszerzeniu.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Ale problem skrótów klawiszowych nadal pozostaje. Optymalnym rozwiązaniem było by rozszerzenie generujące zakładki lokalne na podstawie naszego profilu del.icio.us a skróty klawiszowe były by przetrzymywane w odpowiednim zapisie komentarza, który możemy dodać do każdego linku. Być może takie rozszerzenie już istnieje a ja go nie wogooglowałe. A może powstanie już niedługo (mam nadzieję).

EDIT: da.killa podesłał mi link do rozszerzenia foxylicious generującego zakładki na podstawie del.icio.us! Co prawda jeszcze nie umie dzielić tagów na kategorie, a zakładki generuje nadpisując wszystko przez to znikają też słowa kluczowe, no ale zawsze coś. Z niecierpliwością czekam na dalszy rozwój tego rozszerzenia.

Komentarze z jogger.pl

Anonim 23.02.2008 / 20:35

<sex>Komentarze