TechLife devBlog

A Tobie czego brakuje w sieci?

Internet 19th Nov 2005

Cały czas nachodzą mnie myśli o wprowadzeniu jakiegoś nowatorskiego rozwiązania dotyczącego komunikacji pomiędzy stronami internetowymi. Już dawno wymyśliłem sobie, iż można zrobić stronę, która przetrzymywałaby informacje o podstawowych danych użytkownika (imię, nazwisko, nick,hasło, avatar itd). Wtedy zamiast zakładać konto na każdym nowym forum, podawało by się login i hasło w naszym serwisie a odpowiednie funkcje zwracały by (np za pomocą XML'a) potrzebne dane. Minusem było by oczywiście duże obciążenie takiego serwera. No ale kto powiedział, że ma być to darmowa usługa, oczywiście nie znaczy to że musi być droga.

Albo np serwis, który tworzył by swoją zawartość jedynie za pomocą innych kanałów RSS. Ktoś odwala za nas całą robotę, a my mamy wszystko ładnie poukładane :) To tak mi wpadło aprops serwisów zajmujących się paranauką. Bo jak to już dawno zauważyłem – jest w Polsce wiele organizacji badających tego typu rzeczy. Niektóre popularne jak Nautilus inne całkowicie nieznane. Większość z nich robi coś ciekawego, niektóre naskrobią coś gdzieś w przepaściach swoich stron internetowych inne nawet tychże nie posiadają. No więc pomyślałem o takim serwisie, który jak spinacz, trzymał by razem te wszystkie twory i śledził tematy którymi się zajmują, oraz publikował w postaci RSS. Załóżmy np że ktoś bada fenomen Wylatowa, więc cyk – dostaje w serwisie konto, gdzie na zasadzie bloga publikuje nowe wiadomości. Np Nautilus ma swój system newsów więc wrzuca je do RSS a nasz serwis je ściąga i publikuje. W rezultacie powstał by taki system śledzenia wątków, który by wszystko ładnie spajał. Później taki szary Kowalski odczytuje RSS'a i ma np 20 ostatnich newsów z różnych kategorii.

Mam nadzieję że nie zakręciłem. A Wam czego nowatorskiego brakuje w sieci?

Komentarze z jogger.pl

pbm 19.11.2005 / 19:57

Nie zakreciles ale linka zepsules... ;P
A co do tych RSS to nie chodzi ci o cos w stylu czytnikow online (Tak jak startowy.com, live.com i costam na googlach)?

KKK 19.11.2005 / 19:59

Kaczory u władzy, to i pomysły na gromadzenie naszych danych, he he... Permanentna inwigilacja. Wszystko w jednym miejscu, "pod ręką"? Oj, co niektórym przypadło by to do gustu!

citizen 19.11.2005 / 20:03

@pbm: Nawet nie zepsułem tylko jakoś krzywo się cudzysłów przeniósł :) Nie, nie chodzi mi o czytniki tylko o normalny serwis, tylko że zamiast pobierać dane z SQL'a pobieramy je z kanałów RSS.

@KKK: Google chyba myśli podobnie, już przecież podstawą ich usług jest Google accounts.

Patrys 19.11.2005 / 21:37

citizen:

To właśnie wymyśliłeś Planetę.

citizen 19.11.2005 / 21:45

No i cała moja innowacja poszła w pizdu... ;)

Ale jeszcze coś wymyśle, planecie też pewnie czegoś brakuje.

pbm 19.11.2005 / 21:47

Taki bajer, ale to chyba nie takie trudne do wykonania?
Tfu, to juz zostalo wykonane z tego co widze.. Niby jak dzialaja wszystkie Planety? -> http://www.planetplanet.org/

citizen 19.11.2005 / 22:02

Ale czy takiej planety nie da się zrobić bez węża ?

Paweł Ciupak 20.11.2005 / 16:51

> Ale czy takiej planety nie da się zrobić bez węża ?

Da się, da... tylko, że ten wąż (pyton, jak mniemam) to podobno jeden z nowych "trędów" i "dżezjów" Web 2.0...

citizen 20.11.2005 / 16:54

Tak, tylko z nowościami jest zawsze taki problem że większość serwerów jeszcze ich nie obsługuje.Komentarze